Znasz powiedzenie, że łobuz kocha najbardziej? Może czasem ciągnie Cię do facetów, z którymi wcale nie powinnaś być? Wyjaśnię Ci, jak to działa i czym są męskie archetypy.
Gdy go poznajesz, wydaje się zdecydowany, pewny siebie, energiczny. Taki facet, co wiele ogarnia, robi wrażenie przedsiębiorczego, zaradnego. Może chwilami bywa szorstki lub dosadny w wypowiedziach. Często jest też modnie ubrany, zadbany. Myślisz sobie: Niezłe ciacho, a ta szorstkość jest taka męska…
Jednak po pewnym czasie bańka zauroczenia pryska i zamiast dalej widzieć w nim ideał, uważasz go za chama i egocentryka.
Jeżeli z doświadczenia znasz ten typ mężczyzn, to zaraz Ci opowiem, jak to się dzieje, że wpadasz w takie relacje.
Męskie archetypy
Pozwól, że najpierw odniosę się do tego, czym jest męskość.
Najogólniej mówiąc, męskość to zbiór cech, zachowań i ról społecznych tradycyjnie związanych z mężczyznami. I choć jest to konstrukt skonstruowany społecznie, to coraz częściej mówi się o tym, że niektóre zachowania uważane za męskie są biologicznie uwarunkowane.
Tak naprawdę to nigdy nie było jednego wzorca (archetypu) męskości. Ale dla każdej z nas konkretny męski archetyp jest najbardziej atrakcyjny. Można powiedzieć, że świadomie, choć częściej nieświadomie, otwieramy się tylko na określony typ mężczyzn.
Zdobywca i poeta
Luiza i Hania mają podobne zainteresowania. Obie to artystyczne dusze, wrażliwe, uwielbiają poezję i sztukę. Obie też są szczęśliwe w swoich małżeństwach, choć ich mężowie różnią się od siebie diametralnie.
Bartek, mąż Luizy, to przedsiębiorca. Ma swoją firmę, w której zatrudnia ponad 100 osób. Jest człowiekiem czynu, który lubi działać. Podejmuje się wyzwań, ceni sobie rywalizację. Wspiera żonę w rozwijaniu jej talentów, np. organizując wystawy jej prac czy ostatnio tworząc jej studio nagrań w domu. Na co dzień Bartek dość późno wraca, ale za to w weekendy stara się mieć czas tylko dla rodziny.
Konrad, mąż Hani, to poeta. Pracuje w wydawnictwie, wraca do domu o stałych porach. Rywalizacja, pęd czy robienie kariery to nie są jego priorytety. Hanię ujął swoją wrażliwością, głębokością przemyśleń. Często w tygodniu spędzają wieczory na dyskusjach, wspólnym czytaniu poezji lub w teatrze. Kiedy tylko mogą, to wyjeżdżają w góry.
Jaki jest Twój archetyp?
Twój archetyp męskości w pewnym sensie determinuje to, na jakich mężczyzn się otwierasz.
Być może męskość kojarzy Ci się z przebojowością, pewnością siebie i energicznością. I to jest OK. Jednak te cechy łatwo pomylić z przerośniętym ego i zwykłym chamstwem, szczególnie wtedy, gdy jesteś zauroczona i nie masz świadomości, jaki jest Twój ukryty schemat wyboru mężczyzn (czyli Twój archetyp męskości).
Widzisz, możesz wybierać mężczyzn, którzy np.:
- są podobni do Twojego taty (to jest Ci znane, choć wcale nie musi być dla Ciebie dobre),
- stanowią przeciwieństwo Twojego taty (chcesz sobie zrekompensować braki z dzieciństwa),
- odpowiadają jakiemuś archetypowi/ wzorcowi obecnemu w kulturze, który wydaje Ci się najbardziej atrakcyjny.
Ważne jest, abyś odkryła swój archetyp męskości, ponieważ to właśnie on powoduje, że wybierasz takich, a nie innych mężczyzn. Mając jego świadomość, będziesz bardziej świadomie kształtowała swoje życie miłosne i zwiększysz swoje szanse na udane małżeństwo.
Pewnie zastanawiasz się, jak to zrobić?
Trzeba, abyś przeanalizowała trzy obszary:
- swoje relacje z tatą — co było w niej fajne, a czego Ci zabrakło,
- swoje dotychczasowe relacje z mężczyznami — co się w nich powtarza,
- wizję małżeństwa, w którym chcesz być — jaki styl życia Ci pasuje, czego byś chciała, a na co absolutnie się nie zgodzisz.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia, to zapraszam Cię do skorzystania z ćwiczeń, które stanowią część kursu Jak wybrać odpowiedniego mężczyznę i zbudować trwały związek bez gierek i manipulacji. Jest on skonstruowany tak, aby przeprowadzić Cię przez obszary, które są kluczowe dla skutecznego randkowania i pięknej miłości.
Jeżeli spodobał Ci się ten tekst lub jakoś Ci pomógł, podziel się nim z innymi singielkami, które szukają swojej drugiej połówki.
A może masz do mnie jakieś pytanie lub potrzebujesz rady? Napisz w komentarzu, chętnie odpiszę. Jestem tu, żeby Ci pomóc i dzielić się swoim doświadczeniem.