Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak sprawić, żeby randkowanie nie bolało?

Jak sprawić, żeby randkowanie nie bolało?

Wracasz z kolejnej randki i marzysz tylko, żeby schować się pod kołdrą. Albo lepiej: zjeść litrowe lody bakaliowe. I już nigdy, przenigdy nie musieć umawiać się z facetami. „Znowu to samo” – żalisz się przyjaciółce. Miało być dobrze. Miałaś w końcu spotkać kogoś fajnego, a wyszło… lepiej nie mówić. Brzmi znajomo? 

Jeżeli masz takie doświadczenie, to pewnie nie raz myślałaś: czy to wszystko nie mogłoby być łatwiejsze, prostsze i mniej bolesne? 

Mogłoby! Dziś opowiem Ci, jak to zrobić. 

Zacznijmy od tego, że ból rozczarowania i frustracja same w sobie są dobre, ale często źle je wykorzystujesz. One informują Cię o czymś ważnym. Na przykład, że Twoje potrzeby są niezaspokojone, albo że Twoje granice zostały naruszone. Zastanawiając się głębiej, czemu czujesz frustrację, rozczarowanie, ból czy smutek, możesz dotrzeć do istoty problemu. A mając świadomość, co jest przyczyną takich emocji, możesz dokonać zmiany. 

Ogranicz swoją dostępność

Klara poznała Wojtka na imprezie u znajomych. Świetnie się im gadało, więc kiedy zaproponował spotkanie, bez trudu się zgodziła. Niezbyt często się widywali, ale za to całymi godzinami rozmawiali. Wojtek wspomniał, że siedzi mu w głowie inna dziewczyna, i kilka razy o niej opowiadał. Klara czuła się wtedy nieswojo, ale nic nie mówiła, licząc, że mu przejdzie. W końcu tamta dziewczyna dała mu kosza.

Znajomość Klary i Wojtka trwała prawie dwa miesiące, w czasie których spotkali się 5 razy, a poza tym bardzo dużo (nawet kilka razy dziennie) rozmawiali przez telefon. 

Gdy rozmawiałyśmy, Klara żaliła się, że czuje się wykorzystana, sfrustrowana i zła. Zauważyła, że bardzo dużo z siebie dała – czas, dostępność, wsparcie emocjonalne – i nie postawiła żadnych wymagań drugiej stronie. Liczyła, że to wszystko jakoś samo się wyrówna. 

Zweryfikuj swoją strategię

Renata chodziła na randki z chłopakami poznanymi przez aplikację randkową. Po kolejnych spotkaniach raz za razem była sfrustrowana. Opowiadała mi, że nie może znaleźć wspólnego języka z tymi chłopakami, że robią na niej wrażenie nieodpowiedzialnych i większość z nich wyznaje inne wartości niż ona. 

Zapytałam jej, czemu ciągle korzysta z tej aplikacji, skoro każde z tych spotkań jest porażką. Po namyśle Renata stwierdziła, że tak było jej wygodnie, a poza tym nie ma pomysłu, jak inaczej poznać wolnych mężczyzn. 

W randkowaniu bardzo ważne jest dawkowanie swojej dostępności. Nie chodzi o grę, ale o własne bezpieczeństwo emocjonalne. Jeżeli na początku jesteś zbyt dostępna i zbyt szybko się angażujesz, to trudniej będzie Ci zobaczyć, czy ten konkretny mężczyzna:

  • umie się dostosować, 
  • jest nastawiony na branie zamiast dawania 
  • lub czy szanuje Twój czas. 

Równie ważne jest weryfikowanie swojej strategii randkowej, czyli sprawdzanie m.in., czy w miejscach, w których bywasz, istnieje realna szansa na spotkanie mężczyzny, który będzie:

  • wyznawał podobne wartości do Twoich,
  • miał podobne zainteresowania
  • oraz zbieżne cele życiowe. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz kurs. Znajdziesz w nim ćwiczenia, które pomogą Ci stworzyć własny kodeks randkowania oraz listę miejsc, w których mogą bywać interesujący dla Ciebie mężczyźni. 

Zerknij tutaj i skończ z randkową frustracją. 

Czytaj także:

Odbierz e-book "Jak trafić na odpowiedniego mężczyznę"