Przejdź do treści
wygląd
Strona główna » Blog » Czy oglądanie się za przystojniakami jest płytkie?

Czy oglądanie się za przystojniakami jest płytkie?

Dlaczego wygląd jest dla Ciebie tak ważny? Dlaczego pragniesz, by Twój mężczyzna miał określone cechy? Odpowiedź jest w Tobie i Ty musisz ją odkryć. Ale ja Ci trochę pomogę.

POBIERZ ćwiczenia, o których wspominam w podkaście.

Linki:

Jeśli wolisz czytać, przygotowałam dla Ciebie transkrypcję podcastu.

Halo, halo, cześć!

Zapraszam Cię do wysłuchania odcinku podcastu Od samotności do miłości. Ja nazywam się Zuza Górska-Kanabus i prowadzę inicjatywę Kierunek Małżeństwo. Dziś chcę się z Tobą podzielić refleksją nad atrakcyjnością. Porozmawiamy sobie o tym, czy warto szukać przystojniaka. 

Ostatnio na forum kursu Jak wybrać odpowiedniego mężczyznę i zbudować trwały związek bez gierek i manipulacji pojawił się wątek atrakcyjności. 

Dziewczyny pisały m.in. takie słowa:

  • Trudno otworzyć mi się na faceta, który nie podoba mi się fizycznie.
  •  Chcę, żeby był dla mnie pociągający. 
  • Może to płytkie, ale ważne jest dla mnie, żeby facet był atrakcyjny fizycznie. 
  • Mój typ mężczyzny? Przystojny. 
  • Kiedyś myślałam, że wygląd nie ma dla mnie znaczenia. Któregoś razu poszłam jednak na randkę z przemiłym chłopakiem, który okazał się niższy ode mnie. Sama mam 156 centymetrów wzrostu i bez trudu widziałam łysinę na czubku jego głowy. Wszystkie motylki odleciały, a ja poczułam się zawiedziona. Czy to oznacza, że jestem płytka i powierzchowna?

Temat się powtarza, dlatego postanowiłam dodać do niego swoje trzy grosze. 

Jeżeli jesteś mężczyzną, bez trudu możesz odnieść te treści do siebie. Wystarczy, że zamienisz formę żeńską na męską. 

Dziś powiem o:

  1. obsesji piękna i instagramowym postrzeganiu świata,
  2. a także o iluzji ładnego wyglądu.

Zatem zaczynamy.

Żeby tylko był przystojny, czyli czemu zwracamy uwagę na wygląd

Dlaczego cechy fizyczne, wygląd tak bardzo się dla nas liczą? 

Zazwyczaj jest tak, że kiedy coś jest dla nas ważne, to znaczy, że kryją się za tym pewne przekonania, pragnienia lub potrzeby, także te niezaspokojone. Dlatego uważam, że kluczowe jest pytanie: Czemu pragniesz, aby Twój wymarzony mężczyzna miał określone cechy wyglądu? 

Z jednej strony fajnie pokazać się u boku przystojnego mężczyzny i słyszeć komentarze, że jesteście piękną parą. Szczególnie, że żyjemy w świecie, który ma obsesję na punkcie piękna. Nie muszę Cię chyba o tym przekonywać. Sama tego doświadczasz. 

Ta presja na kobiety, aby były piękne, szczupłe, zadbane, atrakcyjne, bez zmarszczek i odrostów, dobrze ubrane, najlepiej jeszcze pachnące, z idealnym uśmiechem, białymi ząbkami, nienagannym makijażem i gotową fryzurą zaraz po wstaniu z łóżka…

Przystojny – co to właściwie znaczy?

Dodatkowo zwracania uwagę na wygląd uczy nas kultura obrazkowa. Przecież nieustannie obserwujemy idealnych ludzi w mediach społecznościowych. Pomyśl sama, czy nie podziwiasz ich na Instagramie czy TikToku? Czy sama też chciałabyś być podziwiana?

Z drugiej strony, czym innym jest mówienie, że szukasz mężczyzny przystojnego, a czym innym podawanie konkretnych cech. Hasło „przystojny” jest ogólne i może stanowić wymówkę, aby nie wchodzić w relacje. Gdy np. boisz się bliskości, to możesz uciekać z relacji pod pretekstem, że chłopak nie jest przystojny. 

Dlatego uważam, że lepiej mówić konkretnie, jaki typ urody Ci się podoba i najlepiej dawać szansę mężczyznom, którzy w ten typ się nie wpisują. Dla mnie tak naprawdę mało ważny był wygląd, zależało mi na dwóch cechach – żywych oczach i aby chłopak był mniej więcej mojego wzrostu. Mógł być niższy o centymetr czy dwa, ale już pięć centymetrów powodowało, że czułam się źle. 

Dlatego podkreślę: uważam, że zwracanie uwagi na wygląd nie jest płytkie czy powierzchowne. Ważne, żebyś zastanowiłą się, czemu jest to dla Ciebie ważne, czemu takiego a nie innego wyglądu pragniesz u swojego wymarzonego mężczyzny.

Odpowiedź jest w Tobie i Ty musisz ją odkryć. 

Przystojny mężczyzna i… wystarczająca kobieta?

Opowiem Ci teraz o różnych sytuacjach. Zobacz, czy któraś z nich rezonuje w Tobie. Jeżeli tak, to przyjrzyj się temu dokładniej. W końcu chodzi o Twoje szczęście w małżeństwie. Skupię się na haśle „przystojny”, a nie na konkretnych cechach, ponieważ właśnie hasło „przystojny” często pada na forum uczestniczek kursu Jak wybrać odpowiedniego mężczyznę i zbudować trwały związek bez gierek i manipulacji.

Powody, dla których możesz chcieć być z przystojnym mężczyzną i które nie są dla Ciebie dobre to:

  1. Chcesz się w ten sposób dowartościować.
  2. Zależy Ci na opinii innych.

Jeżeli bycie z przystojnym mężczyzną ma podnieść Twoje poczucie własnej wartości, to najprawdopodobniej czujesz się nieatrakcyjna, nie lubisz swojego wyglądu i marzysz o tym, żeby ktoś Cię odkrył. Może myślisz, że jeżeli zachwyci się Tobą przystojny mężczyzna, to Ty też w końcu uwierzysz, że jesteś piękna. 

Kochana, żaden człowiek, żaden mężczyzna nie przekona Cię o Twojej atrakcyjności, jeżeli sama w nią nie uwierzysz.

Poczucie własnej wartości bierze się z Twojego wnętrza.

Nie znajdziesz go na zewnątrz. To jest obszar do pracy nad sobą. 

Zobacz, nawet jeżeli zaczniesz się spotykać z przystojniakiem, to możesz bać się, że on Cię zostawi, bo nie jesteś wystarczająco atrakcyjna. Ten lęk będzie działał jak samospełniająca się przepowiednia. On będzie Cię blokował, będziesz zachowywać się sztucznie, nie będziesz sobą. Napięcie w tej relacji może być przez to tak duże, że ją spali. Chłopak odejdzie, a Ty będziesz myślała, że byłaś za mało atrakcyjna. A to nie tak. 

Wygląd to tylko mała część z tego, co czyni kobietę atrakcyjną w oczach mężczyzn. Więcej o tym mówię w moim kursie w module szóstym: Zachowanie wobec mężczyzn.

Pułapka ładnego wyglądu

Druga opcja niekorzystnych powodów, dla których koncentrujesz się na wyglądzie swojego wybranka, to zbytnie poleganie na opinii innych czy szukanie aprobaty, akceptacji u innych ludzi. 

Czasami, gdy już długo jesteś sama, możesz marzyć, aby ten wyśniony mężczyzna był przystojny. Wtedy inni by powiedzieli: O, tyle czekała, ale w końcu trafiła na amanta. Wiem, że opinia innych może być ważna. Szczególnie jeżeli mieszkasz w małej miejscowości. Ale poleganie na opinii innych może być też pułapką. 

W końcu to Ty masz żyć z tym człowiekiem. Tu chodzi o Twoje szczęście i spokojne życie.

Nie każdy przystojny mężczyzna jest dobrym towarzyszem życia. Czasami ten, który uznawany jest za brzydkiego, bardziej się stara i dba o swoją ukochaną. 

Zresztą kanony piękna się zmieniają i też są kwestią indywidualnych gustów. Zatem jeżeli chcesz, aby inni podziwiali, że masz przystojnego męża, to możesz się rozczarować. Bo nawet jeżeli uznają, że jest przystojny, to skrytykują go za inne cechy. Stare przysłowie mówi, że innym nie dogodzisz, zatem zadbaj o to, aby relacja była dobra dla Ciebie, abyś Ty była w niej szczęśliwa. A opinie innych odpuść. 

Jest też drugi aspekt, na który chcę Ci zwrócić uwagę. Podświadomie zakładamy, że osoby piękne czy przystojne są też dobre, mądre i łatwe we współżyciu, ale tak nie zawsze jest. To iluzja, której ulegamy. 

W czasie randkowania spotykałam różnych mężczyzn. Zdarzało się, że chłopak robił mega wrażenie, dopóki się nie odezwał. Z dziewczynami też tak bywa oczywiście. Potok bezsensownych słów, który wypływał z jego ust, powodował, że początkowy czar pryskał, motylki odlatywały, a ja patrzyłam na niego jak na piękną, ale pustą wydmuszkę. Już nie widziałam jego urody, za to uderzała mnie głupota w jego słowach.

Są też osoby przystojne, o ciekawym, bogatym wnętrzu, ale z niektórymi z nich nie da się żyć. Mogą to być ludzie przemocowi, narcyzi, egoiści lub psychopaci. Pomyśl, czy naprawdę będzie Cię kręcić uroda faceta, który źle będzie Cię traktował? Który doprowadzi Cię do łez? Który będzie Cię poniżał, lekceważył lub Tobą manipulował? Wątpię. Dlatego tak ważne jest poznanie drugiej osoby, zanim wpuści się ją do swojego serca i życia. 

Pamiętam, jak poszłam na randkę z tego typu przystojniakiem. Był to wysportowany, ciemnowłosy, wysoki miłośnik gier planszowych. Siedzieliśmy sobie w restauracji przy dobrej kolacji, a on opowiadał o ludziach z pracy. Było to okropne, bo wypowiadał się o nich w okrutny i bezlitosny sposób. Słuchając go, dziękowałam Bogu, że nie spotykam go na co dzień. 

Po tych dwóch spotkaniach przekonałam się dobitnie, że uroda nie zrekompensuje nudy ani braku empatii czy zrozumienia dla innych.

Oczywiście są też mężczyźni przystojni, o ciekawym, bogatym wnętrzu, normalni i dojrzali. Tacy, z którymi dobrze można żyć i stworzyć zdrową, piękną relację. Zwłaszcza jeżeli Ty też uważasz siebie za piękną, atrakcyjną kobietę i czujesz się im równa.

Gdy serce jest ważniejsze niż wygląd

Znasz historię Turii Pitt? 

To dziewczyna, której ciało zostało poparzone w ponad 60 procentach. Brała udział w ultramaratonie w Australii, gdy na pewnym jego etapie znalazła się w centrum pożaru bez możliwości ucieczki. Turia przeszła ponad 200 operacji, amputowano jej palce. Jej ciało pokryte jest grubymi bliznami. Jej twarz została zniekształcona. Poszukaj w internecie jej zdjęć. 

Ale to nie koniec historii. Teraz Turia jest żoną i mamą. I to z mężczyzną, z którym związała się przed wypadkiem. Michael był z nią podczas trudnych chwil po wypadku, dawał jej wsparcie i mimo że kobieta wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej, to nadal ją kocha. W jednym z wywiadów powiedział, że przyciągnęła go jej dusza i charakter, dlatego zmiana wyglądu nie ma takiego znaczenia. Dla mnie jest to przykład prawdziwej miłości, sięgającej dalej niż tylko to co zewnętrzne i przemijające.

Jeżeli ważne jest dla Ciebie bycie z przystojniakiem, to zastanów się, czy byłabyś w stanie z nim zostać, gdyby go oszpecono. Czy poradziłabyś sobie z tym emocjonalnie? To ważne pytanie i każda odpowiedź jest OK. 

Jeżeli odkryjesz, że nie dałabyś rady być z oszpeconym mężczyzną, to też jest OK. Tak jest u Ciebie na ten moment. Warto, abyś przyjrzała się, co powoduje, że tak jest. Jaka niezaspokojona potrzeba, pragnienie za tym stoi. Może będziesz chciała się nad tym pochylić, lepiej temu przyjrzeć?

Pomyśl też, czy będąc na miejscu Turii, byłabyś w stanie przyjąć miłość od faceta takiego jak Michael? Czy uwierzyłabyś, że on nadal Cię kocha? Czy utrata atrakcyjności wpłynęłaby na Twoje poczucie wartości?

Zgadzam się z Turią, że piękno bierze się ze środka. Od siebie dodam, że piękno wypływa też z tego, jak ktoś nas traktuje. Gdy Darek o mnie dba, troszczy się, wspiera, wyręcza w pracach domowych, szczególnie wtedy, gdy mam trudniejszy czas, jestem zmęczona czy chora, to w moim sercu zwiększa się miłość do niego, wdzięczność, a także w moich oczach robi się jeszcze bardziej przystojny. 

Wybierając mężczyznę na całe życie, zakładasz, że chcesz się z nim zestarzeć. Po 40 latach może nie być śladu po atrakcyjności fizycznej Twojego ukochanego. 

Chcę jeszcze dodać, że konkretne wymagania dotyczące wyglądu mogą Ci utrudnić znalezienie odpowiedniego mężczyzny. Koncentrując się na cechach zewnętrznych, możesz pominąć na swojej drodze mężczyzn, z którymi mogłabyś być szczęśliwa. Takich, z którymi życie rodzinne byłoby naprawdę dobre i fajne. Bo zbytnie koncentrowanie się na cechach zewnętrznych bardzo zawęża liczbę potencjalnych mężczyzn, na których się otworzysz, z którymi pójdziesz na randkę.

Warto dać szansę przeciętniakowi, brunetowi zamiast blondynowi czy chłopakowi średniego wzrostu, bo z czasem może okazać się on wyśnionym księciem.

A sposób, w jaki będzie Cię traktował, spowoduje, że żaden inny mężczyzna nie będzie mógł z nim konkurować. 

Polecam Ci film Facet na miarę. Doskonale pokazuje dylematy, o których tu mówiłam. Obejrzyj go z ciekawością i poobserwuj swoje reakcje. Nie oceniaj ich. Za to potraktuj jako informację o tym, co jest w Tobie. 

A jeżeli chcesz dobrze opisać swojego wymarzonego mężczyznę i skorzystać z mojego wsparcia, zapraszam Cię do dołączenia do kursu Jak wybrać odpowiedniego mężczyznę i zbudować trwały związek bez gierek i manipulacji.

Znajdziesz go na mojej stronie www.kierunekmalzenstwo.pl

POBIERZ ćwiczenia, o których wspominam w podkaście.


Jeżeli spodobał Ci się ten tekst lub jakoś Ci pomógł, podziel się nim z innymi singielkami, które szukają swojej drugiej połówki.

A może masz do mnie jakieś pytanie lub potrzebujesz rady? Napisz w komentarzu, chętnie odpiszę. Jestem tu, żeby Ci pomóc i dzielić się swoim doświadczeniem.

Related Posts

Odbierz e-book "Jak trafić na odpowiedniego mężczyznę"