Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Książki, które leczą, i jeden poradnik

Książki, które leczą, i jeden poradnik

W drodze w kierunku małżeństwa bardzo pomagały mi książki. To one skłaniały mnie do refleksji, zmieniały nastawienie, otwierały na możliwości, których wcześniej nie brałam pod uwagę. Dużo prawdy jest w stwierdzeniu, że książki poszerzają horyzonty. Dlatego dziś chcę Wam polecić trzy, inspirujące tytuły. Od razu uprzedzam, tylko jeden z nich jest typowo singlowy.

Dary niedoskonałości Brené Brown

To książka o tym jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy.

Nie będę ukrywać, cenię Brené za to, jak konsekwentnie zwalcza wstyd i promuje życie autentyczne, pełnym sercem.

W darach niedoskonałości rozprawia się z różnymi tematami m.in. tymi dotyczącymi perfekcjonizmu, porównywania się z innymi, wyczerpaniu jako wyznaczniku własnej wartości czy powinnościami.

Jest to jedna z tych książek, które pomogły mi poradzić sobie z poczuciem porażki po pewnym starym związku.

Tamta relacja była czymś, czego bardzo się wstydziłam. Chowałam tę historię w sobie, bo bałam się oceny, wyśmiania i odrzucenia.

Jednak gdy przeczytałam, że – wstyd zmniejsza się, gdy opowiadamy innym naszą historię. Kurczy się i maleje wraz z każdym wypowiedzianym słowem, aż w końcu znika. – to postanowiłam zmienić swoje postępowanie i zaczęłam otwarcie mówić o moich doświadczeniach.

I rzeczywiście wstyd w końcu odszedł.

A co więcej podejmując ryzyko, mówiąc o swojej porażce, otworzyłam się na ogrom wsparcia i dobra, które dostałam od innych. Nikt mnie nie wyśmiał, ani nie ocenił. Zamiast tego zostałam przyjęta z moją historią.

Jeżeli zmagasz się z niską samooceną, masz niskie poczucie własnej wartości lub czujesz, że pęta Cię poczucie wstydu, sięgnij po tę książkę i otwórz się na zmiany. Naprawdę warto!

Daj się odkryć, czyli jak przykuć jego uwagę Mark Gungor

Mark Gungor to osoba, którą się lubi, albo nie. Jest na tyle wyrazistą postacią, że trudno wobec niego pozostać obojętnym. Dla części dziewczyn jego słowa są trudne, szczególnie, że mówi on w sposób bezpośredni, nie owijając w przysłowiową bawełnę.

Książkę przeczytałam dość niedawno i uważam, że jest dobra.

Szczególnie podobał mi się fragment o tym, że decyzję o ślubie można (a nawet powinno się) podjąć już po roku znajomości.

I choć może to wydawać Ci się zbyt krótkim czasem, to tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak podchodzisz do randkowania.

Kiedyś wydawało mi się, że trzeba chodzić ze sobą co najmniej 2 lata, zanim podejmie się decyzję o małżeństwie. Ale gdy poznałam Darka, to po ośmiu miesiącach znajomości przyjęłam jego oświadczyny, a po półtora roku wzięliśmy ślub. Z perspektywy czasu uważam, że była to doskonała decyzja.

Wracając do książki, podoba mi się jej forma – krótkie, konkretne porady. Do tego pisane z punktu widzenia mężczyzny.

I choć nie ze wszystkimi się zgadzam (np. uważam, że warto robić listę cech), to zachęcam, aby po nią sięgnąć. Myślę, że zainspiruje Cię do ważnych przemyśleń.

Mamo to moje życie Henry Cloud i John Townsend

Jeżeli śledzisz moje teksty od jakiegoś czasu, to pewnie zauważyłaś, że Cloud i Townsend są jednymi z moich ulubionych autorów.

W Mamo to moje życie autorzy kreślą sylwetki sześciu typów mam i opisują, jak ich zachowanie mogło wpłynąć na Twoje dorosłe życie.

Na przykład, jeśli Twoja mama okazywała nadmierną troskę, w dorosłym życiu możesz mieć trudność z przyjmowaniem czułości od innych. Albo gdy mama była zbyt kontrolująca, to możesz być przeczulony na tym punkcie i zwykłe pytania interpretować jako próbę ograniczania Ciebie.

Cudowne w tej książce jest to, że nie ma w niej krytyki mam. Jest za to opis sytuacji i propozycja działań jakie możesz podjąć, aby w Waszej relacji pojawiło się pojednanie i uzdrowienie.

Jeżeli chciałabyś kupić którąś z tych książek, to poniżej znajdziesz linki z porównaniem ofert, są to tzw. linki afiliacyjne. Kliknięcie w nie nic Ciebie nie kosztuje, ale mi może pomóc. Jeśli bowiem zdecydujesz się zakupić dany produkt, to zarobię na tym drobną prowizję. Piszę o tym wprost, bo lubię jasne sytuacje. A polecam tylko te książki, które okazały się dla mnie przydatne.

Dary niedoskonałości Brené Brown

 

Daj się odkryć, czyli jak przykuć jego uwagę Mark Gungor

 

Mamo to moje życie Henry Cloud i John Townsend

 

Jeżeli spodobał Ci się ten tekst lub jakoś Ci pomógł, podziel się nim z innymi singielkami, które szukają swojej drugiej połówki.

A może masz do mnie jakieś pytanie lub potrzebujesz rady? Napisz w komentarzu, chętnie odpiszę. Jestem tu, żeby Ci pomóc i dzielić się swoim doświadczeniem.

Odbierz e-book "Jak trafić na odpowiedniego mężczyznę"