Przejdź do treści
lęk przed bliskością
Strona główna » Blog » „Boję się zranienia, dlatego unikam bliskości”. Jak poradzić sobie z lękiem przed bliskością?

„Boję się zranienia, dlatego unikam bliskości”. Jak poradzić sobie z lękiem przed bliskością?

 Fajny facet, z którym zaczynało się Wam układać, zupełnie nagle się wycofał? A może to Ty czujesz lęk, że jeśli otworzysz się w relacji, to spotka cię odrzucenie?

Na początku było cudownie – ekscytacja, motyle w brzuchu. Pewnie pomyślałaś: w końcu spotkałam kogoś fajnego! Jedna, druga, trzecia randka, a Ty czułaś się coraz lepiej. Wszystko działo się szybko, może czasem za szybko, ale on zabiegał, starał się. Miałaś poczucie, że naprawdę mu zależy. 

I wtedy, zupełnie nagle, on przestał się odzywać. Był zajęty. Nie miał czasu. Zbywał Cię. Ty zaczęłaś analizować, co źle zrobiłaś. Może czymś go wystraszyłaś? Może byłaś zbyt otwarta? Szukasz winy w sobie. Może być jednak tak, że nie mogłaś zrobić nic – bo ta relacja i tak była skazana na szybki koniec.

Dlaczego? Bo mężczyzna, z którym tak cudownie było na początku, bał się bliskości. 

A może było inaczej. Może to Ty zaczęłaś się wycofywać, bo im bardziej on zabiegał, tym bardziej Ty się bałaś, że wchodząc w bliską relację, utracisz wolność, niezależność. Bałaś się zawłaszczenia. 

Brzmi znajomo? To znaczy, że cierpisz na lęk przed bliskością?

Lęk przed bliskością – przyczyny

Lęk przed bliskością może mieć swoje korzenie w doświadczeniach z dzieciństwa lub z innych relacji. 

Każdy człowiek pragnie bliskości, ale zdarza się, że ktoś nosi w sobie silny lęk przed odrzuceniem i z tego powodu nie umie wejść w zdrową, intymną relację. Lęk przed zranieniem i utratą niezależności wręcz paraliżuje. W głowie pojawiają się myśli, że jak się otworzę i pozwolę komuś zbliżyć, to na pewno mnie zawiedzie

Wyróżnia się trzy podstawowe grupy osób lub – inaczej mówiąc – trzy przyczyny lęku przed bliskością. 

Pierwsza to osoby, które w dzieciństwie nie czuły, że są ważne i kochane przez rodziców. W efekcie unikanie bliskości jest ich podstawowym mechanizmem bliskości. Jako dzieci tyle razy doświadczyły odrzucenia, lekceważenia, braku bliskości, uznania czy bezpieczeństwa, że wytworzyły swego rodzaju pancerz, który chroni je przed kolejnym zranieniem i rozczarowaniem. 

Niestety chowając się za tym pancerzem, bojąc się zranienia, cierpią, bo pragną bliskości. Dlatego albo łatwo i szybko wchodzą w nowe relacje i tak samo łatwo i szybko z nich uciekają, albo zatracają się w pracy i zaprzeczają potrzebie więzi. 

Osobną grupą są osoby, które miały nadopiekuńczych rodziców. Doświadczyły w dzieciństwie narzucania się ze strony opiekunów oraz ograniczania poczucia własnego „ja”. Dlatego w dorosłości boją się utraty kontroli nad własnym życiem oraz poczucia swobody, a z tym kojarzy im się relacja intymna.

Trzecia grupa, która boi się bliskości, to osoby, które doświadczyły silnego zranienia w dorosłości. Najczęściej zostały zdradzone lub doświadczyły przemocy w związku. Takie doświadczenia, jeżeli nie zostały przepracowane, mogą skutecznie blokować przed wchodzeniem w nowe relacje. 

Lęk przed bliskością – objawy

Lęk przed bliskością objawia się na różne sposoby, a ich cechą wspólną jest sabotowanie relacji. Dlatego u osób, które boją się bliskości, można zauważyć co najmniej kilka z poniższych cech:

 • mają tendencję do nawiązywania wyłącznie powierzchownych relacji, trudno im głębiej zaangażować się w znajomość i nie umieją utrzymywać dłuższych relacji z ludźmi,
 • unikają wchodzenia w nowe relacje, często uciekają w pracę,
 • mają trudności z wyrażaniem swoich potrzeb i emocji,
 • unikają kontaktu fizycznego,
 • często są perfekcjonistami, 
 • nie wierzą w to, że zasługują na miłość,
 • będąc w relacji, często doświadczają huśtawki emocjonalnej (z jednej strony chcą być w relacji, a jednocześnie boją się, więc chcą z niej uciec),
 • boją się utraty własnego „ja”, bycia zdominowanymi,
 • są przekonane, że związek powinien być idealny, bez jakichkolwiek konfliktów i trudności,
 • odczuwają silny lęk przed odrzuceniem, porzuceniem,
 • mają  niską samooceną, negatywne zdanie na swój temat i lęk, że zostanie to odkryte przez drugą osobę,
 • uważają się winne wszystkich niepowodzeń w związkach,
 • oczekują, że partner spełni wszystkie ich pragnienia i potrzeby,

Lęk przed bliskością – jak sobie pomóc?

Na początek dwie najważniejsze rzeczy. 

Lęk przed bliskością u siebie możesz pokonać i wejść w szczęśliwy, pełen miłości związek.

Z lękiem przed bliskością u mężczyzny nic nie możesz zrobić. Dopóki on nie zechce pracować nad sobą, to jest poza Twoim wpływem. Dlatego, o ile nie jesteście małżeństwem, nie inwestuj w tę relację, bo ma praktycznie zerowe szanse powodzenia. 

Wróćmy do Ciebie.

Co możesz zrobić jeśli odczuwasz lęk przed bliskością?

Na początek uświadom sobie swój problem i uwierz, że lęk przed bliskością da się przezwyciężyć. Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia. 

Myślę, że wiele osób na różnych etapach życia mogło bać się wejść w relację. I to jest OK.

Jeżeli podejrzewasz, że problem może dotyczyć Ciebie, przyjmij to i nie załamuj się. Uświadomienie sobie problemu to pierwszy krok do zmiany. Jeżeli zaczniesz zauważać swoje emocje i sytuacje, w których się pojawiają, to poznasz ich źródła. A wtedy odkryjesz sposoby na radzenie sobie z nimi. 

Ważne, żebyś nie wycofywała się z kontaktów z innymi ludźmi. Bo relacji uczymy się nie tylko w związku intymnym, ale też w relacjach z przyjaciółmi. Uczenie się relacji w bezpiecznym, przyjacielskim środowisku było jednym z etapów mojej drogi od singielki do żony (całą historię możesz przeczytać >>tutaj<<)

Pamiętaj też, że Twoje uczucia i emocje są ważne. Czujesz to, co czujesz. Nie oceniaj, nie lekceważ swoich odczuć. Zaakceptuj je i zastanów się, z czego one wynikają, co jest ich przyczyną. 

Obserwuj pary – te, które są szczęśliwe i te wręcz przeciwnie. Spróbuj dostrzec, jak wyglądają te relacje. Co jest w nich pięknego, a co napawa Cię lękiem? 

Daj sobie czas.

Odrzuć myślenie, że jesteś już stara. Nie, masz czas. I nie przyspieszysz swojej gotowości do wejścia w związek. Postaraj się wyciszyć swoje obawy. Jeżeli masz w głowie mnóstwo pytań i wątpliwości, to spisz je, a następnie krok po kroku szukaj na nie odpowiedzi. Dobrą relację buduje się dzień po dniu, zaczynając od siebie, dlatego daj sobie czas. 

W kursie Jak wybrać odpowiedniego mężczyznę i zbudować trwały związek bez gierek i manipulacji znajdziesz też kilka ćwiczeń, które pomogą Ci poradzić sobie z lękami. 

Jeśli jednak czujesz, że lęku przed bliskością nie pokonasz sama, poszukaj pomocy specjalistów. Psychoterapia potrafi naprawdę dużo zmienić i dać poczucie wolności. 

Jeżeli spodobał Ci się ten tekst lub jakoś Ci pomógł, podziel się nim z innymi singielkami, które szukają swojej drugiej połówki.

A może masz do mnie jakieś pytanie lub potrzebujesz rady? Napisz w komentarzu, chętnie odpiszę. Jestem tu, żeby Ci pomóc i dzielić się swoim doświadczeniem.

Related Posts

Odbierz e-book "Jak trafić na odpowiedniego mężczyznę"