Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Presja ciągłego bycia w grze

Presja ciągłego bycia w grze

Idziesz ulicą i łapiesz kontakt wzrokowy z jakimś facetem. Sprawdzasz, czy się uśmiecha albo odwraca za Tobą. Jeśli tak – uff, ciągle jesteś w grze. Jeszcze nie wszystko stracone… Znasz to poczucie presji?

Basia, z którą ostatnio pracowałam, zwierzyła mi się, że najgorsze w byciu singielką jest to wrażenie, że „ciągle jesteś w grze”. Opisała to jako poczucie presji sprawdzania, czy nadal wzbudza zainteresowanie mężczyzn.

Idziesz ulicą i łapiesz kontakt wzrokowy z jakimś facetem. To może być uśmiech z jego strony, albo on się za mną ogląda. I wtedy czuję ulgę. I myślę, że nie jest źle. Ciągle jestem w grze. Ale to mnie wykańcza. 

Taka presja może być destrukcyjna, bo prowadzi do sprawdzania swojej wartości na „rynku singli”. Jeżeli masz tak jak Basia, to budujesz poczucie własnej wartości na chwiejnych ocenach innych. 

Korzenie presji – coś z Tobą nie tak?

Jednym z powodów takiej postawy może być lęk, że skoro jesteś sama, to pewnie coś z Tobą nie tak. A co gorsza, sama nie wiesz, co jest nie tak. Przecież jesteś ładna, odpowiedzialna, życzliwa i mądra, a mimo to relacje jakoś nie wychodzą. 

Mężczyźni traktują Cię jak koleżankę albo trafiasz na samych palantów. Gdy raz za razem doświadczasz porażki i nie wiesz dlaczego, to łatwo zacząć szukać winy w sobie (to taka pozostałość z dzieciństwa, gdy np. czułaś się winna z powodu kłótni rodziców). 

Gdy obwiniasz siebie za swoją samotność, to najprawdopodobniej wybrałaś jedną z dwóch dróg:

  • poddajesz się i udajesz, że nie zależy Ci na relacji
  • albo chwytasz się każdego sposobu, który ma pomóc Ci złapać faceta, działasz chaotycznie, grasz, udajesz, jesteś w ciągłym napięciu i czujesz frustrację.

Nieważne, którą drogą idziesz – i tak wypatrujesz oznak zainteresowania mężczyzn, bo one dają Ci nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone. Gdy ktoś się za Tobą obejrzy albo uśmiechnie na ulicy, to czujesz się przez chwilę dobrze. A potem wraca poczucie bezradności i smutek. 

To musi być bardzo trudne. I wiesz co? Jest dla tego alternatywa – autentyczność i wiedza. 

Autentyczność i wiedza, czyli bądź sobą i ucz się o relacjach

Wiem, to może brzmieć dziwnie – bądź sobą. Szczególnie, że pewnie często słyszysz, że trzeba umieć się sprzedać, odpowiednio zagrać. Ale w relacjach to nie działa. To co zbliża ludzi do siebie, to autentyczność, a nie granie. 

Autentyczność buduje się na świadomości swoich potrzeb, marzeń i celów oraz granic. Ona daje wolność i luz. Będąc autentyczną, nie spinasz się tak mocno na randkach. Nie musisz myśleć, co powinnaś powiedzieć albo jak się zachować. Za to towarzyszą Ci ciekawość i otwartość wobec mężczyzny, którego poznajesz. A to doskonały początek, aby mogło zadziać się coś więcej. 

Oprócz autentyczności potrzebujesz też wiedzy. Musisz wiedzieć:

  • jak zdrowo stawiać granice,  
  • czy masz słabość do jakiegoś typu mężczyzn i co to powoduje,
  • jak rozpoznać, czy ten konkretny mężczyzna nadaje się do relacji. 

Możesz ciągle być w grze lub odpuścić – rozwinąć kompetencje i być sobą. A nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż autentyczna kobieta, która umie postawić granice i bez lęku wchodzi w relacje. 

Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę, zapraszam skorzystaj z mojego autorskiego kursu 9 kroków w kierunku małżeństwa. Dowiesz się z niego m.in. jak:

  1. rozróżniać obszary, na które masz wpływ, od tych które są poza Twoją kontrolą;
  2. odkryć swój ukryty schemat wyboru mężczyzn;
  3. mądrze opisać mężczyznę swoich marzeń;
  4. mądrze i efektywnie randkować;
  5. stawiać granice.

Related Posts

Odbierz e-book "Jak trafić na odpowiedniego mężczyznę"